Środa, 11 Grudzień 2024 r. , Damazego, Waldemara
Zaawansowane systemy grzewcze
7
Z roku na rok powstają coraz bardziej zaawansowane technologicznie instalacje, które w branży budowlanej zyskują coraz większą przychylność, ze względu na swą funkcjonalność i energooszczędność. Jedną z takich nowości jest ogrzewanie na podczerwień, które w Polsce nie jest jeszcze tak znane, jak w krajach Europy Zachodniej. Ta alternatywa, nim trafiła pod strzechy, znalazła zastosowanie choćby w nowoczesnych saunach, w których temperatura utrzymywana jest właśnie na zasadzie działania podczerwieni.
Energia światła infrared polega na przemieszczaniu się fal elektromagnetycznych. Proces ten ściśle wykorzystuje właściwości odbicia światła, jego załamanie, skupienie oraz pochłanianie. Tutaj nośnikiem ciepła nie jest powietrze lecz graniczne płaszczyzny w mieszkaniu tj. sufit, podłoga, ściany, a także to, co się w nim znajduje. Nie ma tu mowy o nadmiernej cyrkulacji powietrza. W tym wypadku temperatura w całym mieszkaniu jest wyrównana. Taki system pozwala zoszczędzić 20% energii, w porównaniu to tradycyjnych metod grzewczych.
Komfortem takiej alternatywnej metody ogrzewania jest to, że odczuwana przez człowieka temperatura jest wyższa, aniżeli faktyczna temperatura powietrza pomieszczenia. Mamy wrażenie jak byśmy stali w słońcu w zimny dzień. Ogrzewanie na podczerwień jest bardzo korzystne dla alergików, z powodu ograniczonej cyrkulacji powietrza, kurz nie przemieszcza się. Jest to metoda bardzo higieniczna, gdyż wspomaga hamowanie rozwoju pleśni i grzybów. Ponadto dobrze działa na ludzki organizm: usprawnia przepływ krwi, poprzez rozszerzanie naczyń krwionośnych, a produkowane ciepło pomaga usuwać toksyny, a także zbędne metabolity z ciała.
Jeszcze innym atutem jest ujemna jonizacja powietrza poprzez promieniowanie podczerwone, co korzystnie wpływa na nasze samopoczucie. Do ogrzewania podczerwienią najczęściej stosowane są panele, które można zamontować w wybranym miejscu naszego mieszkania: na suficie, ścianach. Na podłogi kładzie się specjalne maty grzejne. Do podłączenia tych elementów potrzebna jest jedynie przygotowana pod ogrzewanie instalacja elektryczna.