Niedziela, 13 Październik 2024 r. , Edwarda, Geraldyny, Teofila
Zalety i wady kotłów retortowych
8
Jakiś czas temu bardzo popularne stały się kotły na paliwa ciekłe i gazowe. Największa zaletą tego typu kotłów ogrzewania centralnego była wygoda użytkowania i łatwe utrzymanie czystości. Ciągłe podwyżki cen gazu i oleju sprawiły jednak, że nastąpił ponowny wzrost popularności rozwiązań wykorzystujących paliwa stałe, przede wszystkim stary, dobry węgiel. Zakup kotła na węgiel jest warty rozważenia, zwłaszcza że nowoczesne urządzenia są nie tylko bardzo praktyczne, ale także ekonomiczne i korzystne dla środowiska naturalnego dzięki graniczeniu emisji szkodliwych substancji.
Najpopularniejszym paliwem używanym w kotłach retortowych jest tzw. ekogroszek, który uznawany jest za paliwo ekologiczne. W połączeniu z wykorzystaniem paleniska bezresztowego, czyli takiego w którym spalana jest dokładnie taka ilość węgla jaka potrzebna jest do zapewnienia ustawionej temperatury, stanowi bardzo wydajne paliwo.
Najważniejszymi elementami nowoczesnego kotła centralnego ogrzewania są podajnik paliwa i palnik retortowy. Podajnik ślimakowy jest urządzeniem składającym się z wielu podzespołów, których zadaniem jest transport odpowiednich ilości paliwa ze zbiornika do palnika. Tam węgiel ulega spaleniu dzięki powietrzu dostarczanemu przez automatyczny wentylator. Podajnik ślimakowy wymaga użycia odpowiedniego paliwa ? wspomnianego wcześniej ekogroszku lub miału. Cały proces jest dokładnie kontrolowany, a jego przebieg zależy od ustawionej przez użytkownika kotła temperatury.
Podsumowując, najważniejsze zalety nowoczesnych kotłów retortowych to wygoda, przyjazność dla środowiska naturalnego i ekonomiczność. Kotły tego typu mają niestety również wady. Po pierwsze - są zazwyczaj dużo droższe od mniej nowoczesnych rozwiązań. Niestety, w tym przypadku za komfort użytkowania trzeba zapłacić. Po drugie, można w nich używać tylko odpowiednich paliw i trzeba uważać żeby źle przygotowany węgiel nie zablokował podajnika.
Z dwóch paliw, ekogroszku i miału, najczęściej wybierany jest ten pierwszy. Poważną wadą miału jest pozostawianie dużo większej ilości popiołu, dlatego używanie tego paliwa wymaga specjalnej konstrukcji kotła, która chroni palenisko przed zanieczyszczeniem. Należy pamiętać, że używanie nieodpowiedniego paliwa będzie pogarszało wydajność kotła i może nawet prowadzić do poważnej awarii.